عملیات حرارتی چیست و چگونه انجام میشود

عملیات حرارتی

عملیات حرارتی عملیات حرارتی یک روش گرمایش و سرمایش کنترل شده فلزات برای تغییر خصوصیات مکانیکی و فیزیکی آنها بدون تغییر در شکل محصول است. این روش شامل استفاده از گرمایش یا سرمایش ، معمولاً در دمای شدید ، برای رسیدن به نتیجه دلخواه ، مانند – سخت شدن یا نرم شدن فلز است. عملیات حرارتی  برخی از تکنیک های معمول عملیات حرارتی شامل بازپخت ، سخت شدن مورد ، تقویت رسوب ، تعدیل و خنک سازی است. در حقیقت ، اصطلاح عملیات حرارتی فقط برای فرایندهایی اعمال می شود که گرمایش و سرمایش برای هدف اصلی تغییر خصوصیات به صورت عمدی انجام می شود. گرما و سرمایش ، بعضاً بعنوان فازهای اتفاقی سایر روشهای تولید مانند تشکیل گرم یا جوشکاری اتفاق می افتد.

لوله گالوانیزه صنعتی سپاهان ۱۱.۴ اینچ

در درجه اول با افزایش مقاومت مواد ، می توان از عملیات حرارتی برای تغییر اهداف ساختاری خاص مانند بهبود ماشینکاری ، بهبود شکل پذیری و بازگرداندن شکل پذیری پس از یک کار سرد استفاده کرد. از این رو یک فرایند ساخت بسیار امکان پذیر است ، که نه تنها می تواند به روش های دیگر تولید کمک کند ، بلکه می تواند با افزایش مقاومت یا سایر ویژگی های مطلوب ، عملکرد محصول را افزایش دهد. انواع پوشش فلزی

 

انواع

چهار نوع اساسی از فرآیندهای عملیات حرارتی که امروزه استفاده می شود عبارتند از:

 

تکنیک های مورد استفاده در هر روش و نحوه ارتباط آنها با کارگران فولاد در زیر آورده شده است –نوع آجدار ورق های فولادی

 

آنیل شدن

به طور کلی ، آنیل مخالف سخت شدن است. فلزات برای تسکین تنش های داخلی ، نرم کردن ، شکل پذیری بیشتر و تصفیه ساختار دانه ها ، بازپخت می شوند. عملیات حرارتی بازپخت شامل حرارت دادن فلز به یک درجه حرارت خاص ، نگه داشتن آن در آن دما برای مدت زمان مشخص و سپس سرد کردن فلز تا دمای اتاق است. روند خنک سازی به فلز و خصوصیات مورد نظر بستگی دارد. بعضی از فلزات به صورت کوره ای خنک می شوند ، در حالی که برخی دیگر با دفن آنها در خاکستر ، آهک یا سایر مواد عایق می توانند خنک شوند.

 

جوشکاری مناطقی را تولید می کند که در کنار مناطق دیگر دارای فلز مذاب هستند که در دمای اتاق قرار دارند. با سرد شدن جوش ، تنش داخلی همراه با شکنندگی و لکه های سخت ایجاد می شود. در واقع جوشکاری می تواند باعث ضعیف شدن فلز شود. بازپخت فقط یکی از تکنیک هایی است که برای اصلاح این مشکلات استفاده می شود.

 

عادی سازی

نرمال سازی نوعی از عملیات حرارتی که فقط در فلزات آهنی قابل استفاده است ، نرمال سازی از آنیل متفاوت است به این دلیل که فلز تا دمای بالاتر گرم می شود و سپس برای خنک شدن هوا از کوره خارج می شود. عملیات حرارتی

هدف اصلی از نرمال کردن ، از بین بردن تنش های داخلی ناشی از عملیات حرارتی ، جوشکاری ، ریخته گری ، جعل ، شکل دهی یا ماشینکاری است. اگر کنترل نشود ، استرس می تواند منجر به خرابی فلز شود. بنابراین ، قبل از سخت شدن فولاد ، ابتدا باید عادی سازی شود تا نتایج مطلوبی حاصل شود. به طور کلی ، فولادهای کم کربن نیازی به نرمال سازی ندارند. با این حال ، اگر عادی شوند ، هیچ اثر مضر ایجاد نمی کنند. معمولاً به جای نرمال شدن ، ریخته گری ها آنیل می شوند. با این حال ، برخی از بازیگران نیاز به عادی سازی دارند.

 

فولادهای نرمال شده از فولادهای آنیل شده قوی تر و سخت ترند. در شرایط عادی ، فولاد بسیار مقاوم تر از هر شرایط ساختاری دیگر است. قطعاتی که تحت تأثیر قرار می گیرند و قطعاتی که با مقاومت در برابر فشار خارجی به حداکثر مقاومت نیاز دارند معمولاً نرمال می شوند. عملیات حرارتی در حالت عادی ، جرم فلز بر میزان خنک سازی و ساختار حاصل تأثیر دارد. تکه های نازک سریعتر خنک می شوند و پس از نرمال شدن نسبت به قطعات ضخیم ، محکم تر هستند.

فولاد ضد زنگ در مقابل گالوانیزه

سخت شدن

تصفیه سخت شدن فلز عبارت است از گرم کردن فولاد تا دمای مشخص و سپس سرد کردن سریع آن با فرو بردن در روغن ، آب نمک یا آب. اکثر فولادها برای سخت شدن به خنک سازی سریع (خنک سازی) نیاز دارند ، با این وجود تعداد کمی از آنها می توانند با همان نتایج خنک شوند. اگرچه سخت شدن باعث افزایش سختی و مقاومت فولاد می شود ، اما باعث انعطاف پذیری کمتر آن می شود. معمولاً هرچه فولاد سخت تر شود ، شکننده تر می شود. برای از بین بردن مقداری شکنندگی ، پس از سخت شدن باید فولاد معتدل شود.

 

بسیاری از فلزات غیر آهنی را می توان سخت کرد و با گرمایش کنترل شده و خنک کننده سریع مقاومت را افزایش داد. در این حالت ، به جای سخت شدن ، فرآیند را عملیات حرارتی می نامند.

 

تعدیل

پس از سخت شدن ، فولاد به طور کلی سخت تر از حد مورد نیاز است و برای اکثر موارد کاربردی بسیار شکننده است. علاوه بر این ، تنش های شدید داخلی در هنگام خنک سازی سریع از دمای سخت شدن تنظیم می شوند. عملیات حرارتی برای از بین بردن تنش های داخلی و کاهش شکنندگی ، فولاد باید پس از سفت شدن ، معتدل شود. فرآیند تعدیل شامل حرارت دادن فولاد به یک درجه حرارت خاص (زیر دمای سخت شدن آن) ، نگه داشتن آن در آن دما برای مدت زمان مشخص و سپس خنک کردن آن ، به طور کلی هوا را القا می کند. سختی ، مقاومت و انعطاف پذیری نهایی به دمای گرم شدن فولاد در هنگام خنک شدن بستگی دارد.

 

در درجه اول ، تعدیل برای کاهش شکنندگی ناشی از هارده انجام می شودو برای ایجاد خواص فیزیکی خاص در داخل فولاد. معتدل کردن همیشه از روند سختگیری پیروی می کند ، هرگز مقدم نیست. علاوه بر کاهش شکنندگی ، خو زدن به نرم شدن فولاد کمک می کند. این امر اجتناب ناپذیر است و میزان سختی از دست رفته بستگی به دمایی دارد که در طی فرآیند خواص فولاد به آن گرم می شود.

روش های گالوانیزاسیون

تعدیل کردن همیشه در دمای زیر نقطه بحرانی پایین فولاد اعمال می شود. در این راستا ، تعدیل دما از عمل پخت ، نرمال سازی و سخت شدن متفاوت است ، در جایی که درجه حرارت بالاتر از نقطه بحرانی فوقانی است.

قیمت ورق پلی کربنات اکریلیک

عملیات حرارتی فولاد

فولادها به ویژه برای عملیات حرارتی مناسب هستند ، عملیات حرارتی زیرا در برابر عملیات حرارتی واکنش خوبی نشان می دهند و کاربردهای تجاری فولادها بیش از هر ماده دیگری است. فولادها به یکی از دلایل زیر عملیات حرارتی می شوند:

 

قیمت ورق سیاه رول

درمان های حرارتی مشترک

برخی از درمان های حرارتی معمول شامل:

 

نرم کردن:

نرم کردن یک فرآیند عملیات حرارتی است که برای کاهش مقاومت یا سختی ، از بین بردن تنش های باقیمانده ، بهبود مقاومت ، بازیابی شکل پذیری ، تصفیه اندازه دانه یا تغییر صفات الکترومغناطیسی فولاد انجام می شود. عملیات حرارتی از بین بردن استرس باقیمانده یا بازیابی شکل پذیری یک عملیات اساسی است که باید مقدار زیادی کار سرد انجام شود ، مانند عملیات نورد سرد یا سیم کشی.

قیمت تیرآهن اصفهان در مشهد

سخت شدن:

سخت شدن برای افزایش مقاومت و خاصیت سایش فلز انجام می شود. یکی از پیش نیازهای سخت شدن فلزات ، مقدار کافی آلیاژ و کربن است. اگر محتوای کافی کربن وجود داشته باشد ، فولاد می تواند مستقیماً سخت شود. عملیات حرارتی اگر اینگونه نباشد ، سطح قطعه باید با استفاده از برخی روشهای انتشار / تکنیکهای سخت شدن ، کربن غنی شود.

قیمت تیرآهن اروپا در تهران

اصلاح مواد:

منظور از پیری فلز چیست

اصلاح مواد یک روش عملیات حرارتی است که علاوه بر نرم و سخت شدن ، برای تغییر در خصوصیات فلزات نیز استفاده می شود. این فرآیند برای اصلاح رفتار و خصوصیات فولادها طبق دلخواه استفاده می شود.

قیمت میلگرد ابهر در مشهد