آشنایی با انواع و قیمت ناودانی

قیمت ناودانی پروفیل فولادی است که به شکل حرف U انگلیسی با مقطع باز می‌باشد که بسیار شبیه نبشی است با این تفاوت که این محصول از یک مقطع صاف با دو بال عمود بر آن تولید می‌شود. عمده کاربرد آن در ساختمان سازی وصنعت می‌باشد. به سه روش پرسی، فابریک، نورد سرد و گرم تولید می‌شود و از نظر نوع ساختاری دو نوع  ساده و مشبک و از نظر وزن و ابعاد به دو مدل سبک و سنگین تقسیم می‌شود. عمدتا در سایزهای 8، 10، 12، 14 و 16 می‌باشند. موضوع بحث این مقاله همین دو مدل ( سبک و سنگین ) است و بهتر این است که همراه ما باشید.

برای بررسی تفاوت نوع سبک و سنگین ابتدا هر کدام را باید بشناسیم.

Stud prices

ناودانی سبک چیست

قیمت ناودانی در دنیا ابعاد و اندازه و وزن این محصول براساس جدول استانداردی به نام اشتال تولید می‌‌‌شود، که اگر طبق استانداردهای این جدول ساخته نشود یعنی سایز و وزن با جدول مورد نظر مطابقت نداشته باشد نوع سبک محسوب می‌شود و البته معمولا پایین‌تر از سطح  ذکر شده در جدول تولید می‌‌شود. این محصول در بیشتر کارخانه‌های ایران و روسیه ساخته می‌شود. درایران کارخانه‌هایی مثل: فولاد ناب تبریز، کارخانه شکفته مشهد، منظومه مشهد، ماهان، ابهر، فولاد مبارکه اصفهان، آریان فولاد، فولاد تهران و… سازننده این محصول هستند. این نوع از محصول چه برای مصارف صنعتی و چه برای مصارف ساختمانی، از ورق گرم گالوانیزه به روش سرد و گرم تولید می‌شود و در سایزهای مختلف( 5، 6، 8، 10، 12، 14، 18، 20، 22) موجود است .از ویژگیهای خاص این محصول این است که: ابعاد و وزن پایین‌‌‌‌‌‌تری نسبت به ابعاد و وزن درج شده در جدول اشتال دارد و معیار استاندارد تولید آن با معیار استاندارد نوع سنگین متفاوت است  به همین دلیل قیمت آن از نوع سنگین پایین‌تر و ارزان ‌تر است.

ناودانی سنگین آهن رسان چیست

قیمت ناودانی طبق آنچه گفته شد تولید این محصول اگر مطابق با جدول اشتال نباشد نوع سبک است و حالا این سوال پیش می‌‌‌آید، پس چه موقع برا اساس استاندارد جدول تولید می‌شود؟ در پاسخ باید گفت زمانی که نوع سنگین تولید شود دقیقا  براساس معیارهای ذکر شده درجدول عمل خواهد شد. یعنی ناودانی سنگین از لحاظ وزنی و ابعاد کاملا مطابق با وزن و ابعاد جدول اشتال است. البته نوعی دیگر از دسته سنگین این محصول از اروپا وارد ایران شده است که به نام UNP  معروف است البته در مقایسه با نوع سنگین این محصول، کمی سنگین تر است و کاربرد آن در پروژه های بزرگ صنعتی می‌باشد و دارای ضخامت زیادی است و برطبق استاندارد DINI 1026  اروپا ساخته می‌شود. سایز آن معمولا بین 40 الی 400 است و به مقدار زیاد از ترکیه وارد ایران می‌شود. اکثر کارخانه‌های سازنده نوع سبک در ایران نوع سنگین را نیز تولید می‌کنند و به غیر از نوع اروپایی به  وارد کردن انواع دیگر این محصول نیازی نیست.

 کاربردهای مهم این نوع سنگین درکجا است

. در بادبندها به صورت جفت یا تکی کاربرد دارد.

. در ستون ها به صورت جفت یا به شکل قوطی استفاده می‌شود.

. درخر پا به صورت جفت استفاده می‌شود.

. در تیرها هم به صورت جفت یا تکی کاربرد دارد.

جدول استاندارد اشتال چیست

گفتیم آنچه که کاملا مطابق با جدول اشتال تولید شود نوع سنگین است. این جدول بر اساس استانداردهای کشور آلمان تنظیم شده است و در آن ابعاد، وزن، مساحت سطح، شعاع انحنا و… به طور دقیق ذکر شده است و استفاده از این جدول زمانی با اهمیت است که در بین چند سایز و ابعاد متفاوت مقایسه صورت گیرد تا محصول درست و مطابق با سازه تهیه شود. به طور کلی ناودانی‌ها براساس استاندارد به سه دسته: اروپایی، فرانسوی و مقدار مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی تقسیم می‌شوند.

Stud prices

تفاوت نوع سبک و سنگین ناودانی آهن رسان

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، متوجه شدیم عمده تفاوت این دو محصول پر کاربرد در وزن و ابعاد آن است. ولی درنهایت و به طور کلی باید گفت که اساسی ترین تفاوت‌‌‌های ناودانی سبک و سنگین در:

در مورد تفاوت قیمت باید گفت که، قیمت کاملا برا اساس معیار وزن، سایز، کارخانه تولید شده و… تعیین می‌گردد.

ناودانی

انواع ناودانی آهنی در وب سایت آهن رسان به نشانی www.ahanresan.ir قیمت ناودانی14 قیمت ناودانی 16 اصفهان نمودار قیمت ناودانی قیمت انواع ناودانی اروپایی موجود در کارخانه آهن رسان  قیمت ناودانی دست دوم قیمت قوطی و ناودانی قیمت ناودانی ۱۰ سنگین  قیمت ناودانی اصفهان بارگذاری در پیچ قیمت گذاری آهن رسان  قیمت ناودان گالوانیزه قیمت ناودانی سنگین قیمت ناودانی شیروانی قیمت ناودانی 200 قیمت ناودانی تیرچه جدول وزن ناودانی اصفهان قیمت ناودانی 4 قیمت ناودانی 6 قیمت ناودانی 8 اصفهان قیمت ناودانی اصفهان قیمت ناودانی تیرچه قیمت ناودانی 200 قیمت ناودانی شیروانی قیمت ناودانی ۱۰ قیمت ناودانی 4 اخبار لحظه ای آهن رسان  قیمت آهن جدول وزن ناودانی اصفهان قیمت میلگرد در چابهار قیمت هر تریلی میلگرد قیمت ناودانی مشهد قیمت میلگرد آذر 99 پیش فروش میلگرد  قیمت آهن در سبزوار تفاوت آهن یزد با اصفهان قیمت پروفیل 20*20 قیمت اتصالات آهن رسان اصفهان قیمت نبشی 10*10 قیمت آهن ذوب آهن اصفهان در ahanresan  وجود دارد.

عوامل موثر در تعیین قیمت ناودانی چیست

قیمت ناودانی این محصول که یکی از مهمترین کالاهای حیاتی و مهم در ساخت‌وساز و صنعت محسوب می‌شود قیمت آن کاملا بسته به قیمت پایه فولاد است و قطعا قیمت فولاد و تجهیزات فولادی تحت تاثیر: فرآیند تولید، شرایط اقتصادی و سیاسی داخلی و خارجی و…. می‌باشد.از مهمترین عوامل مهم و تاثیرگذار در تعیین قیمت این محصول میتوان موارد زیر را ذکر کرد: