آشنایی با قیمت ورق و انواع آن

قیمت ورق

از جمله محصولات مهم و پر فروش صنایع فولاد، ورق سیاه است. این محصول نام ورقه های فولادی از جنس st37 است که به روش نوردکاری گرم تولید می شود. قیمت ورق st37 و سایر محصولات فلزی در بازار آهن آلات مشمول قوانین خاصی است که در ادامه توضیح داده می شود. خواهیم گفت که ورق st37 چیست و چه کاربردی دارد. چه کارخانه هایی آن را تولید می کنند و برای خرید ورق داشتن چه اطلاعاتی ضروری است. با ما همراه باشید.

انواع ورق فولادی در بازار

تنوع ورق فولادی به خاطر کاربردها و نیازهای بازار است. صنایع مختلف برای تولید محصولات خود ورقه های فولادی با خصوصیات خاص را تقاضا می کنند و کارخانه ها به دنبال تأمین این تقاضاها هستند. از دیرباز تاکنون فلزات در زندگی بشر نقش مهمی داشته اند و اکنون فولاد به عنوان فلزی پرکاربرد و مهم در صنایع شناخته می شود. می دانید که فولاد یکی از آلیاژهای آهن است. پایه آهنی این فلز آن را برای بسیاری از صنایع محبوب ساخته است. همه می دانیم آهن معمولی زنگ می زند و فلزاتی که بخش عمده آن‌ها را آهن تشکیل داده باشد نیز استعداد اکسید شدن و زنگ زدگی را دارند؛ اما صنایع در برخی موارد به فلزاتی نیاز دارد که در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم باشند.

قیمت ورق

به همین دلیل مهندسین به دنبال راه هایی بودند تا این ضعف را برطرف کنند و فلزاتی مقاوم و محکم بسازند تا در برابر عوامل خورنده محیطی نیز دوام بیاورند. این بود که روش های مختلفی همچون گالوانیزه کردن یا روش های آلیاژی دیگری برای ساخت فولاد ضد زنگ پیدا شد. ورق st37 از فولاد کربنی معمولی ساخته شده و هیچ نوع مقاومتی در برابر خوردگی ندارد بنابراین در اثر مجاورت با محیط های مرطوب و خورنده به راحتی زنگ می زند و فرسوده می شود.

اما ورق های فولادی دیگری نیز وجود دارند که مقاوم تر هستند و خصوصیات مکانیکی بسیار خوبی دارند. به عنوان مثال ورق های گالوانیزه شده، ورق های استیل ضد زنگ و یا ورق های استیل نسوز از این جمله هستند. ورق فولادی از نظر جنس در انواع مختلف تولید می شود، ورق st37, st52, ck45,a283,a516,mo40 و غیره.

ورقه های فولادی بر اساس روش ساخت نیز متنوع هستند؛ مثلا ورق St37 نوعی ورق گرم محسوب می شود زیرا برای ساخت آن شمش فولادی را در دماهای بالای کوره شکل دهی کرده اند. یا می توان ورق st12 را به عنوان ورق سرد معرفی کرد که در فرایند تولید آن برای شکل‌دهی فولاد آن را حرارت نداده اند.

نوردکاری روش برای تولید فلزات است. نورد کردن فلزات به معنی غلتک کاری آنها است. غلتک هایی بزرگ و سنگین و بسیار قوی که با فشار و کشش فلزاتی با اشکال مختلف در ابعاد و ضخامت های خاص تولید می کنند. البته غلتک کاری تنها یک مرحله از فرایند ساخت فلزات است. در کارخانه ها ابزار، ماشین آلات و تجهیزات زیادی برای تولید مقاطع فولادی و فلزی وجود دارد که در مقالات همین سایت و سایت های مشابه می توانید در مورد آن‌ها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

قیمت ورق در انواع گوناگون آن طبیعتاً با هم فرق دارد. می توان وزن ورق فولادی را طبق فرمول های معین محاسبه و بر اساس نرخ بازار و نوع آن قیمت نهایی را حساب کرد.

کارخانه های تولید کننده ورق st37 آهن رسان

در ایران تعداد زیادی کارخانه فولاد وجود دارد. برخی به طور تخصصی محصولات خاصی را تولید و عرضه می کنند در حالی که برخی از کارخانه ها مثل ذوب آهن اصفهان تنوع بیشتری در تولید محصولات فولادی دارند. این موضوع به اعتبار، تجهیزات، موقعیت کارخانه و عوامل بسیار دیگری بستگی دارد. از مهم‌ترین کارخانه های تولیدکننده ورق st37 در ایران می توان به کارخانه اهواز، کارخانه فولاد مبارکه اصفهان، کارخانه فولاد گیلان، کارخانه کاویان و برخی کارخانه های دیگر اشاره کرد.

قیمت ورق st37

همان‌طور که می دانید نام دیگر ورق st37 ورق سیاه است. البته این محصول در سه درجه یا کیفیت تولید می شود که درجه یک آن که برای کاربردهای معمولی و ساختمانی مناسب تر است را با عنوان ورق سیاه می شناسند. نامگذاری st37 به خاطر مناسب بودن آن در ساخت و ساز است. st37 نوعی ورق ساختمانی است که نوع درجه سوم آن در برخی کاربردهای صنعتی و تولید نیز مورد استفاده قرار می گیرد؛ اما قیمت ورق st37 به عوامل مختلفی وابسته است. به عنوان مثال می توان گفت قیمت نفت، قیمت ضایعات آهن و مواد اولیه کارخانه ها، قیمت حمل و نقل، قیمت حامل های انرژی، قیمت دلار و دیگر ارزها، شرایط فصلی، میزان تقاضا، شرایط سیاسی منطقه و جهان همه بر بالا یا پایین آمدن قیمت ورق سیاه تاثیرگذار هستند.

قیمت ورق

ابعاد و استانداردهای ورق سیاه آهن رسان

معمولاً ورق سیاه را در ابعاد 1.5 در 6 متر تولید می کنند زیرا کاربرد بیشتری دارد؛ اما برخی صنایع نیاز دارند تا ورق آهن را در ابعاد مورد نیاز و سفارشی خود داشته باشند به همین دلیل کارخانه برخی ضخامت های ورق سیاه را به صورت رول تولید و عرضه می کنند که به آن ورق برشی یا رول نیز می گویند. این ورق های رول شده سپس با ابزار خاصی در اندازه های طولی سفارشی برش داده می شوند. معمولاً ورق سیاه در ضخامت های بین 2 میلی متر تا 50 میلی متر نیز تولید می شود. ضخامت، طول و عرض ورق st37 بر اساس استانداردهای خاصی مشخص شده است که از آن جمله می تواند به استاندارد بین المللی ایزو، استاندارد DIN آلمان، استانداردهای اروپا و آمریکا اشاره کرد.

ورق سیاه

جدول استاندارد ورق آلومینیوم در وب سایت آهن رسان به نشانی www.ahanresan.irانواع پلیت فلزی کاربرد ورق فلزی قیمت ورق ساختمانی ورقه های فولادی ورق فول هارد چیست ورق کربن استیل اهن رسان قیمت ورق ek قیمت ورق روغنی در اصفهان قیمت جهانی ورق روغنی در کانال تلگرامی آهن رسان  نمودار قیمت ورق سیاه نمودار قیمت ورق روغنی قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه اصفهان قیمت ورق گالوانیزه قیمت پروفیل قیمت هر کیلو آهن امروز قیمت ورق روغنی نمودار قیمت ورق سیاه در مقالات پیچ آهن رسان  قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه قیمت ورق ساختمانی قیمت ورق آهن صنعتی قیمت ورق st52قیمت ورق آهن اصفهان قیمت ورق آهن سفید آرشیو قیمت ورق سیاه قیمت ورق برشی ورق سیاه قیمت قیمت ورق روغنی قیمت ورق سیاه فولاد م  نمودار قیمت ورق سیاه قیمت ورق روغنی قیمت محصولات فولاد مبارکه قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه اصفهان قیمت ورق آهن صنعتی در کانال تلگرام آهن رسان قیمت ورق روغنی در بورس کالا قیمت ورق سیاه گیلان قیمت ورق گالوانیزهبارکه اصفهان قیمت ورق st52 قیمت ورق سیاه گیلان قیمت ورق قطعات  موجود  در کارخانه آهن رسان است.

برای خرید ورق st37 به کجا مراجعه کنیم

در تهران و شهرستان ها تأمین کنندگان آهن معتبر زیادی هست که می توانید نام و آدرس و اطلاعات آن ها را از طریق اینترنت به دست آورید. خرید ورق ST37 برای کاربردهای ساخت و ساز معمولا به نوع پروژه بستگی دارد. اگر حجم و میزان تقاضا خیلی بالا باشد، خریدار می تواند با قیمت کارخانه محصول مورد نظر خود را تهیه کند. معمولاً آهن فروشان معتبر می توانند قیمت پایین تری را به شما ارائه دهند؛ اما برای خرید مطمئن و باربری به موقع و سالم محصولات خریداری شده باید دقت کافی را داشت زیرا عمر مفید ساختمان ها و سازه های فولادی به میزان زیادی به کیفیت محصولات و مقاطع فولادی بستگی دارد.