آشنایی با قیمت تیرآهن و انواع آن

قیمت تیرآهن آهن رسان

تیرآهن یک محصول فولادی بسیار مهم در صنعت ساختمان سازی است. از مقاطع فولادی و پروفیل های باز محسوب می شود. قیمت تیرآهن به مقدار زیادی بر هزینه ساخت تأثیر می گذارد. کار اصلی تیرآهن این است که تنش های وارده از سوی نیروهای برشی و لنگر خمشی را تحمل کند. استحکام تیرآهن و قابلیت های مکانیکی آن بسیار مهم است زیرا همان‌طور که تیرآهن استحکام ساختمان را افزایش می دهد باید از خودش از استحکام بالایی برخوردار باشد. این روزها برای خرید تیرآهن باید اطلاعاتی دقیق از نوع و کیفیت آن به دست آورید زیرا ممکن است به جای تیرآهن اصلی، تیرآهن تقلبی را بخرید بنابراین لازم است تا در مورد محصولات کارخانه های فولاد مختلف و مشخصات شان اطلاعاتی به دست آورید.

یکی از پرکاربرد ترین انواع تیرآهن، تیرآهن در سایز ۱۶ است می‌خواهیم بدانیم تیرآهن سایز ۱۶ به چه معنی است همانند بسیاری از محصولات فولادی دیگر برای تیرآهن مشخصات فنی و مکانیکی خاصی وجود دارد تیرآهن معمولی دارای سطح مقطع شبیه I لاتین است؛ اما اگر بخواهیم قسمت های مختلف این محصول را توضیح دهیم لازم است بدانید که تیرآهن از یک قسمت میانی به نام جان و دو قسمت کناری به نام بال تشکیل شده است بال ها از دو طرفه به جان متصل شدند هر یک از این قسمت ها دارای ابعاد و ضخامت خاصی هستند به ارتفاع سطح مقطع یا جان تیرآهن سایز تیرآهن گفته می شود بنابراین منظور از تیرآهن ۱۶ به این معنی است

قیمت آهن

که اندازه ارتفاع بخش جان تیرآهن ۱۶ سانتی متر است به همین ترتیب تیرآهن در سایز ۱۰ ۱۲ ۱۴ ۱۶ ۱۷ و غیره تولید می‌شود البته اگر دقت کرده باشید گفتیم که تیرآهن معمولی ما در صنایع مختلف دو نوع اصلی تیرآهن تولید و استفاده می کنیم تیرآهن معمولی با سطح مقطع I شکل و تیرآهن بال پهن با سطح مقطع H شکل دو نوع اصلی تیرآهن محسوب می شود. برای تولید تیرآهن معمولی استاندارد اروپا و استاندارد چین و روسیه در ایران رایج تر هستند برای نشان دادن و مشخص کردن تیرآهن های تولید شده با استاندارد اروپا آن‌ها را با علامت IPE و برای مشخص کردن تیرآهن های تولید شده با استاندارد چین و روسیه آن‌ها را با علامت INP مشخص می کند.

دسته دوم تیرآهن ها که به آن‌ها بال پهن گفته می‌شود در واقع دارای بال های پهن و عریض هستند که با نام تیرآهن هاش نیز شناخته می شوند.

کارخانه های مختلف انواع تیرآهن را در سایزهای متفاوت تولید و عرضه می کنند اما تیرآهن های معمولی در سایز بین ۸ تا ۶۰ سانتی متر تیرآهن‌های عریض در سایز بین ۱۰ تا ۱۰۰ یا ۳۰۰ سانتی متر نیز تولید می شوند. تا اینجا متوجه شدید که تفاوت انواع تیرآهن علاوه بر ویژگی ها و مشخصات فنی و مکانیکی که دارند در سایز آن‌ها نیز می باشد.

موضوع مهم دیگر در مورد تیرآهن بال پهن این است که در کارخانه ها تیرآهن هاش در دو نوع سبک و سنگین تولید می شود در کنار نام و علامت اختصاری تیرآهن هاش سبک حرف L و در کنار نام و علامت اختصاری تیرآهن هاش سنگین حرف V قرار داده می شود.

همان‌طور که قبلاً نیز گفته شد وظیفه اصلی تیرآهن تحمل بارهای خمشی و برشی و لنگر خمشی نیرو های وارد شده از طرف این بر آن‌ها می باشد در تیرآهن های بال پهن با وجود سطح مقطع H بال های پهن و جان عریض انتظار می رود که مقاومت بسته کام بالاتری نسبت به تیرآهن های معمولی در برابر نیروهای وارد شده داشته باشند. این موضوع باعث می‌شود تا کاربرد تیرآهن هاش در صنایع سنگین سازه ها و ساختمان های بزرگ مرتفع و با مساحت بیشتر در دهانه های بزرگ مورد استفاده قرار بگیرد. موضوع مورد بررسی دیگر در باره انواع تیرآهن قیمت تیرآهن است می دانید که خرید و فروش مقاطع فولادی مختلف همچون تیرآهن بر اساس وزن آن‌ها انجام می شود برای تعیین قیمت تیرآهن نیز باید وزن تیرآهن محاسبه شود ازآنجاکه تیرآهن هاش عریض تر سنگین تر و سایز بیشتری دارد معمولاً گران‌تر از تیرآهن معمولی است؛ اما قیمت تیرآهن به عوامل متعدد دیگری نیز بستگی دارد

عوامل تأثیر گذار بر قیمت تیرآهن در بازار

تنها تیرآهن که بسیاری از محصولات پولادی دیگر تحت تأثیر عوامل محیطی جوی منطقی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می باشد. به عنوان مثال تغییر قیمت نفت تغییر قیمت قراضه آهن تغییر قیمت سنگ آهن تغییر قیمت مواد اولیه تغییر قیمت شمش گندله آهن اسفنجی تغییر قیمت حامل های انرژی و حمل و نقل تغییر قیمت و نرخ دلار شرایط آب و هوایی فصلی جوی و منطقه‌ای شرایط سیاسی اجتماعی منطقه‌ای و جهانی مهم میزان تقاضا و بسیاری از موارد دیگر مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر قیمت تیرآهن می‌باشند.

قیمت آهن

تفاوت تیرآهن و هاش در مقالات سایت آهن رسان تاریخچه تیرآهن تحقیق درباره تیرآهن تیرآهن ipb چیست مشخصات تیرآهن هاش تیرآهن بال پهن در وب سایت آهن رسان به نشانی www.ahanresan.ir چیست تیراهن چیست آهن cpe چیست  قیمت پروفیل قیمت تیرآهن کرمانشاه در ارومیه قیمت تیرآهن 14 اصفهان امروز قیمت تیرآهن ۱۶ فایکو قیمت آهن کیلویی قیمت آهن اصفهان قیمت تیر آهن 16 در کانال واتساپ آهن رسان قیمت قوطی آهن قیمت تیرآهن ۱۸ اصفهان جدول استاندارد تیرآهن قیمت تیرآهن اصفهان درب کارخانه انواع تیرآهن ساختمانی انواع سایز تیرآهن قیمت انواع تیرآهن قیمت آهن ۱۴ اصفهان قیمت تیرآهن کرمانشاه در ارومیه  قیمت تیرآهن کرمانشاه در پیچ اینستاگرام آهن رسان در ارومیه قیمت تیرآهن اصفهان کارخانه قیمت آهن در کارخانه ذوب آهن اصفهان کانال قیم  قیمت پروفیل آهن قیمت آهن اصفهان قیمت آهن دست دوم قیمت آهن اهواز کانال قیمت پروفیل قیمت تیرآهن ۱۸ اصفهان قیمت هر کیلو آهن امروزقیمت آهن ۱۴ اصفهان در کارخانه آهن رسان پروفیل قیمت میلگرد در چابهار قیمت تیرآهن ۱۸ اصفهان قیمت تیرآهن 14 اصفهان قیمت میلگرد آذر 99 است.

قیمت آهن

تولید کنندگان تیرآهن داخلی آهن رسان

در کشور ایران با توجه به وجود منابع عظیم و معادن بزرگ صنعت فولاد و فلزات مختلف بسیار فعال هستند در مورد صنعت فولاد و آهن لازم است بدانید که کارخانه های بزرگ و مطرح ای در این زمینه از دیرباز در کشور فعالیت کرده‌اند علاوه بر تیرآهن که موضوع این مقاله است انواع مقاطع فولادی و محصولات فلزی در کارخانه‌های داخلی تولید و عرضه می شوند که از بهترین استانداردهای داخلی و خارجی استفاده می کنند کارخانه های داخلی کشور فعال در صنعت ذوب فلزات از جمله فولاد امروزه به انواع ماشین آلات و تجهیزات و وسایل پیشرفته در جهت تولید انواع مقاطع فولادی تجهیز شده اند و سالانه میلیون ها تن محصول فولادی از طریق کارخانه‌های داخلی به بازار آهن آلات تزریق می شود اما کارخانه ها بر اساس ماشین آلات و تجهیزاتی که دارند در تولید برخی از محصولات پیشتاز فعال و موفق تر هستند به عنوان مثال کارخانه اکسین اهواز به طور متمرکز به ساخت و تولید انواع ورق فولادی می‌پردازد و کارخانه فولاد خراسان در ساخت انواع میلگرد شهره است.برای تولید تیرآهن کارخانه هایی همچون ذوب آهن اصفهان فولاد کرمانشاه فولاد البرز ایرانیان یا فایکو. فولاد ناب تبریز فولاد ظفر بناب فولاد یزد و… معرفی می‌شوند لازم است بدانید کارخانه های مختلف استانداردهای خاص خود را برای تولید انواع مقاطع فولادی دارند از آنجایی که استاندارد ساخت بر ویژگی های فنی و مکانیکی محصول تولید شده تأثیر می گذارد ممکن است در اثر تغییر استاندارد ساخت تفاوت در ویژگی ها از جمله وزن و کیفیت در محصولات کارخانه های مختلف وجود داشته باشد. این دلیل باعث می‌شود که قیمت محصولاتی همچون تیر آهن در کارخانه ذوب آهن اصفهان با قیمت تیرآهن کارخانه کرمانشاه با هم متفاوت باشد.