5 عنصر آلیاژی مشترک

از عناصر آلیاژی برای تغییر خواص مکانیکی و شیمیایی فولاد استفاده می شود تا مزایایی نسبت به فولاد کربن استاندارد داشته باشد. در حالی که عناصر آلیاژی زیادی برای دستیابی به خواص مختلف تقویت شده استفاده می شود ،

منظور از پیری فلز چیست

عناصر خاص بسیار بیشتر از سایر عناصر هستند. این 5 عنصر آلیاژی مشترک است:5 عنصر آلیاژی مشترک

بررسی قیمت ورق st52

  1. کروم
  2. مولیبدن
  3. وانادیوم
  4. منگنز
  5. نیکل
  6. کروم
  7. کروم
  8. کروم

کروم افزوده شده به فولاد کربن در درصدی که معمولاً بیشتر از 11٪ باشد باعث ایجاد فولاد ضد زنگ می شود. در این درصد و بیشتر ، مقاومت در برابر خوردگی یک فولاد بسیار افزایش می یابد و از اکسیداسیون آهن در بسیاری از شرایط جلوگیری می شود. آهن اکسید نمی شود زیرا کروم ابتدا اکسید می شود

قیمت میلگرد ابهر در مشهد

و یک لایه محافظ روی فولاد ایجاد می کند. کروم همچنین به بهبود خواص مکانیکی ، حتی در مقادیر کمتری نیز کمک می کند. این باعث افزایش مقاومت ، سختی و توانایی فولاد در عملیات حرارتی می شود.

قیمت تیرآهن اروپا در تهران

فولادهای معمول با مقادیر زیاد کروم شامل فولادهای زنگ نزن درجه 439 ، 309 ، 2205 هستند. فولاد ابزار Grade D2 نیز دارای مقادیر قابل توجهی کروم است.5 عنصر آلیاژی مشترک

مولیبدن مانند کروم در مقاومت در برابر خوردگی فولاد تأثیر دارد. مولیبدن همچنین می تواند سختی پذیری ، مقاومت و مقاومت در برابر کشش فولاد را افزایش دهد. این ماده با کاهش میزان خنک کننده مورد نیاز در طی فرآیند عملیات حرارتی ، سختی پذیری را افزایش می دهد و باعث ایجاد یک فولاد مستحکم و سخت می شود.

قیمت تیرآهن اصفهان در مشهد

مولیبدن همچنین می تواند خطر ایجاد حفره در فولاد را کاهش دهد زیرا مقاومت در برابر خوردگی ناشی از کلرید را بهبود می بخشد. معادل مقاومت در برابر چاله ، یا PRE ، در واقع با ضرب مقدار مولیبدن ، کروم و نیکل در ضرایب و سپس جمع کردن مقادیر با هم محاسبه می شود.

آشنایی با قیمت تیرآهن و انواع آن

عیارهای متداول فولادی با مقادیر زیاد مولیبدن ، گروه “A” فولادهای ابزار ، فولادهای متخلخل مانند درجه 250 و بسیاری از فولادهای ضد زنگ هستند.

وانادیوم برای کمک به کنترل اندازه دانه فولاد ، کوچک نگه داشتن آن استفاده می شود. اندازه دانه ها کوچک نگه داشته می شود زیرا کاربیدهای وانادیم که هنگام افزودن وانادیم به یک فولاد تشکیل تشکیل دانه ها می شوند ، تشکیل می شوند. این انسداد از رشد دانه ها به اندازه آنچه که بدون وانادیم اضافه نشده جلوگیری می کند.

قیمت ورق سیاه رول

این ساختار دانه ریزتر به افزایش شکل پذیری کمک می کند. در بعضی از فولادها ، کاربیدهای تشکیل شده توسط وانادیوم می توانند سختی و مقاومت فولاد را افزایش دهند.5 عنصر آلیاژی مشترک

قیمت ورق پلی کربنات اکریلیک

آلیاژهای فولادی با مقادیر زیاد وانادیوم شامل فولادهای ابزار A3 ، A9 ، O1 و D2 هستند. فولادهای تیغه ای مانند M390 و VG 10 نیز مقادیر نسبتاً زیادی وانادیوم دارند.

منگنز به طور مکرر در فولادها استفاده می شود تا به فرآیند عملیات حرارتی کمک کند. وقتی فولادها گرم و خاموش می شوند تا سختی و مقاومت آنها افزایش یابد ، خاموش شدن باید سریع انجام شود. هرچه این سرعت بیشتر شود ، روند ناپایدارتر می شود. منگنز اجازه می دهد تا سختی و مقاومت به همان مقدار افزایش یابد اما با سرعت کمتری فروکش می شود. این امر به کاهش خطر ایجاد نقص در طی فرآیند گرمایش و خنک سازی کمک می کند.

تاریخچه مصالح ساختمانی

فولادهایی که مقادیر زیادی منگنز دارند شامل فولادهای ابزار A10 ، A4 و O2 هستند. فولاد ضد زنگ 201 نیز دارای مقدار نسبتاً زیادی منگنز است.

نیکل برای تولید فولادهای زنگ نزن آستنیتی استفاده می شود زیرا یک پروموتر آستنیت است. وقتی مقادیر کروم حدود 18٪ یا بیشتر استفاده می شود و ترکیب نیکل بیشتر از 8٪ است ، فولاد ضد زنگ آستنیتی ایجاد می شود. این ترکیب به شدت در برابر خوردگی مقاوم است و گریدهای آستنیتی از جمله فولادهای ضدزنگ پرکاربرد هستند. نیکل همچنین برای بهبود خواص مکانیکی فولاد استفاده می شود. برای افزایش مقاومت و مقاومت در برابر ضربه ، حتی در دماهای پایین نیز استفاده می شود.

فولادهای با مقادیر زیاد نیکل شامل همه فولادهای ضد زنگ آستنیتی هستند. فولادهای آلیاژی مانند گروه های 23XX و 25XX نیز مقادیر زیادی نیکل دارند.5 عنصر آلیاژی مشترک

قیمت انواع لوله